Termin „sztucznej inteligencji” pojawił się po raz pierwszy w filmach oraz literaturze fantastycznej, ale szybko stał się inspirujący dla świata nauki. Opierając się o wizje zakorzenione w pop-kulturze udało się stworzyć nowoczesne rozwiązania, które pozwalają maszynom samodzielnie interpretować rzeczywistość. Oczywiście te interpretacje są ograniczone – dostępnym w danym momencie oprogramowaniem oraz osiągami procesorów. Powoli jednak przyzwyczajamy się, że atrybut inteligencji jest coraz częściej przypisywany elektronice użytkowej. Nie inaczej jest z nawigacjami GPS, o czym właśnie chcemy napisać.

Furorę wśród osób korzystających z nawigacji samochodowych robi w ostatnich latach funkcja RealDirections. Została ona wprowadzona na rynek przez amerykańską firmę Garmin, jednego z czołowych globalnych producentów i dystrybutorów urządzeń GPS. Nowe rozwiązanie pozwala kierowcom na intuicyjne i dokładne posługiwanie się wskazówkami płynącymi wprost z nawigacji. System gromadzi i przetwarza informacje o różnych punktach obecnych na trasie. To pozwala formułować precyzyjne polecenia, na przykład: „Za stacją paliw skręć w prawo”. Jest to bardziej sugestywne aniżeli samo „Skręć w prawo”.

Osoba poruszająca się pojazdem czuje się zdecydowanie pewniej, gdy jest informowana w taki sposób. Nie musi zastanawiać się, czy aby na pewno wybrała właściwy zakręt, bo otrzymała na jego temat dodatkowe wiadomości.

nawigacja android Sprawdź, jak w Twoim mieście wygląda traffic aktualnie